Co to jest psychoterapia psychoanalityczna?
Psychoterapia psychoanalityczna jest metodą poznania i leczenia człowieka.
Zazwyczaj myślimy, że wiele naszych cierpień ma głównie związek z tym, co przydarza nam się w świecie zewnętrznym. Ale czasami nie zdajemy sobie sprawy jak wiele naszych problemów wynika najbardziej z tego, co dzieje się w nas samych, w naszym świecie wewnętrznym.
Podstawą terapii psychoanalitycznej jest założenie, że w naszym umyśle istnieje część nieświadoma i irracjonalna, która wpływa na nasze zachowania i uczucia, a do której sami nie mamy dostępu i potrzebujemy w tej sprawie pomocy drugiej osoby.
Psychoterapia prowadzona w nurcie psychoanalitycznym przeznaczona jest przede wszystkim dla osób przekonanych, że powierzchowne usunięcie czy złagodzenie ich objawów nie zmieni istoty ich problemu, osobom, które są świadome, że ich cierpienie nie jest skutkiem chwilowego kryzysu, załamania ale stanowi jakiś powtarzający się wzorzec, z którym nie dają sobie samodzielnie rady. Możemy wówczas myśleć, że źródło takiej sytuacji leży raczej w czyjejś osobowości i że właśnie wtedy potrzebna jest taka pogłębiona praca. Często wymaga ona wspólnego sięgnięcia do najwcześniejszych doświadczeń życiowych.
Psychoterapia psychoanalityczna nie daje rad ani recept na lepsze życie. Wynika to z szacunku dla pacjenta i wiary w to, że jeżeli pacjent pozna i zrozumie to co się dzieje w części osobowości dotąd przed nim ukrytej, to będzie najlepszym ekspertem w swoich sprawach i najlepiej pokieruje swoim życiem. Zatem taka psychoterapia pozwala na zbadanie przyczyn problemów ale i na dojrzewanie osobowości, na odzyskanie kontroli nad swoim życiem, czyli na gruntowną wewnętrzną zmianę.
Psychoterapia odbywa się przez rozmowę, podczas której pacjent mówi to, co aktualnie przychodzi mu na myśl, co dotyczy wydarzeń z jego obecnego życia lub z przeszłości, wspomnień, ale też może dotyczyć jego uczuć, fantazji, wyobrażeń i snów. Wszystko co przychodzi pacjentowi do głowy może mieć istotne znaczenie dla jego zrozumienia.
Przeczytałam kiedyś, że psychoterapia to piękny, głęboko poruszający proces przezwyciężania cierpienia, poszerzania rozumienia siebie i świata. Przyznaję tej definicji absolutną rację. Terapeutę psychoanalitycznego obowiązuje w pracy zasada dyskrecji i poufności.
Podaję adresy stron, na których mogą Państwo znależć więcej informacji na temat psychoterapii psychoanalitycznej: